5. A ball on the end of a string is swung at constant speed in a vertical circle
ID: 1789155 • Letter: 5
Question
5. A ball on the end of a string is swung at constant speed in a vertical circle of radius 60.0 cm. If its ne the tension in the string when the ball is (a) speed is 3.50 m/s and its mass is 0.300 kg, determi at the top of its path, and (b) at the bottom of its path. 6. A 325-kg piano slides 4.00 m down an incline and is kept from accelerating by a man who pushes back on it parallel to the incline (the man is standing downhill from the piano, pushing uphill). The incline is tilted 29.0° above the horizontal, and the coefficient of kinetic friction between the piano and the incline is 0.400. Calculate the work done on the piano by (a) the man, (b) the friction force, (c) the force of gravity, and (d) the normal force. (e) What is the net work done on the piano?Explanation / Answer
(5) (a) At the top of the circle -
Tension in the circle, T1 = mv^2/r - mg = 0.3*3.50^2 / 0.60 - 0.3*9.81 = 6.125 - 2.943 = 3.182 N
(b) At the bootom of its path -
Tension in the circle, T2 = mv^2/r - mg = 0.3*3.50^2 / 0.60 + 0.3*9.81 = 6.125 + 2.943 = 9.068 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.