Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4. 4.00pC are moving relative to an observer at Positive point charges q = 9.00p

ID: 1789341 • Letter: 4

Question

4. 4.00pC are moving relative to an observer at Positive point charges q = 9.00pC and q point P, as shown in the figure. The distance d is 0.130 m, v = 4.50×106 m/s, and v-9.00x106 m/s a) When the two charges are at the locations shown in the figure, what is the magnitude of the b) c) d) e) f) g) net magnetic field they produce at point P? What is the direction of the net magnetic field at point P? What is the magnitude of the electric force that each charge exerts on the other? What is the direction of the electric force that each charge exerts on the other? What is the magnitude of the magnetic force that each charge exerts on the other? What is the direction of the magnetic force that each charge exerts on the other? What is the ratio of the magnitude of the electric force to the magnitude of the magnetic force? 9 1 9

Explanation / Answer

4. (a) B = (u0 q / 4pi)(v / r^2)


B1 = (9 x 10^-6 x 10^-7) (4.50 x 10^6) / (0.130)^2

B1 = 2.40 x 10^-4 T into the plane.

B2 = (4 x 10^-6 x 10^-7) (9 x 10^6) / (0.130)^2 = 2.13 x 10^-4 T

B = B1 + B2 = 4.53 x 10^-3 T


(b) into the page


(c) Fe = k q'q / 4d^2 = 4.8 N

(d) repel themselves


(e) B = (u0 q / 4pi) (v / 4d^2)

F = q' v' B

F = (u0 q q' / 4pi) (v v' / 4 d^2)

F = 2.16 x 10^-3 N

(f) repeling forces


(g) ratio = 4.8 / 2.16 x 10^-3 = 2225.5

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote