A man claims that he can hold onto a 13.0-kg child in a head-on collision as lon
ID: 1789493 • Letter: A
Question
A man claims that he can hold onto a 13.0-kg child in a head-on collision as long as he has his seat belt on. Consider this man in a collision in which he is in one of two identical cars each traveling toward the other at 54.0 mi/h relative to the ground. The car in which he rides is brought to rest in 0.06 s. (a) Find the magnitude of the average force needed to hold onto the child (b) Based on your result to part (a), is the man's claim valid? This man's claim is nonsense This man's claim is legitimate.Explanation / Answer
a) average force = change in momentum/time
here v = 54 mph = 24.14 m/s
f = 13*24.14/0.06 = 5230.3 N
own weight = 13*9.8 = 127.4 N
here force is 41 times that of the weight so that it can be damegedd
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.