Two atoms collide while moving in a gas. The larger atom has a mass M1 6 Daltons
ID: 1789744 • Letter: T
Question
Two atoms collide while moving in a gas. The larger atom has a mass M1 6 Daltons and a speed vi 200 m/s, while the smaller has a mass M2 1 Daltons (D). During the collision both atoms simply bounce off each other. They do not change their speeds, but after the collision they each reverse their directions, bouncing straight back. (You may express your results using the mass unit "Daltons". 1 Dalton is approximately equal to the mass of a proton or neutron and is defined as one-twelfth the mass of a single neutral carbon-12 atom in its ground state.) M2 A. what is the magnitude of the change in the momentum, 01, of mass M? D m/s B. What is the change in the total momentum of the pair? D m/s c. what is the magnitude of the change in the momentum pZr of mass M2? D m/s D. What speed does mass M2 have to have in order for this collision to take place as shown? m/sExplanation / Answer
Applying momentum conservation,
M1 v1 - M2 v2 = M2 v2 - M1 v1
(6 x 200) - ( v2) = v2 - (6 x 200)
v2 = 1200 m/s
(A) deltap1 = 2 (6 x 200) = 2400 D m/s
(B) 0
(C) delta(p2) = 2400 D m/s
(D) v = 1200 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.