Chapter 07, Problem 003 R] Incorrect. On August 10, 1972, a large meteorite skip
ID: 1789910 • Letter: C
Question
Chapter 07, Problem 003 R] Incorrect. On August 10, 1972, a large meteorite skipped across the atmosphere above the western United States and western Canada, much like a stone skipped across water. The accompanying fireball was so bright that it could be seen in the daytime sky and was brighter than the usual meteorite trail. The meteorite's mass was about 3.6 × 106 kg; it's speed was about 16 km/s. Had it entered the atmosphere vertically, it would have hit Earth's surface with about the same speed. (a) Calculate the meteorite's loss of energy (as a positive number, in joules) that would have been associated with the vertical impact. (b) Express the energy as a multiple of the explosive energy of 1 megaton of TNT, which is 4.2 × 1015 (c) The energy associated with the atomic bomb explosion over Hiroshima was equivalent to 13 kilotons of TNT. To how many Hiroshima bombs would the meteorite impact have been equivalent? (a) Number s.12E14 (b) Number (c) Numbe Click if you would like to Show Work for this question: Units Uni Unit Open Show WorkExplanation / Answer
Given
mass = 3600000 kg
speed = 16 km/s = 16000 m/s
1megaton = 4.2 x 1015 J
1 hirosima = 13 kiloton = 0.013 megaton = 5.46 x 1013 J
Part a:
Kinetic Energy = ½*m*v2
KE = 0.5*(3.6x106 kg)*(16000 m/s)2
KE = 4.608 x 1014 J
KE = 4.6 x 1014 J
Part b:
Energy in megaton multiple(b) = 4.608 x 1014 J *(1 megaton/ 4.2 x 1015 J)
b = 0.1097
Part c:
1 hirosima = 13 kiloton = 0.013 megaton = 5.46 x 1013 J
c = 4.6 x 1014 J / 5.46 x 1013 J
c = 8.425
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.