The International Space Station has a mass of 4.19 10 5 kg and orbits at a radiu
ID: 1790155 • Letter: T
Question
The International Space Station has a mass of 4.19 105 kg and orbits at a radius of 6.79 106 m from the center of Earth. Find the gravitational force exerted by Earth on the space station, the space station's gravitational potential energy, and the weight of a 79.7 kg astronaut living inside the station.
(a)the gravitational force (in N) exerted by Earth on the space station (Enter the magnitude.)
N
(b)the space station's gravitational potential energy (in J)
J
(c)the weight (in N) of an 79.7 kg astronaut living inside the station
Explanation / Answer
(A) Gravitational force = G M m / r^2
= (6.67 x 10^-11)(5.97 x 10^24)(4.19 x 10^5) / (6.79 x 10^6)^2
= 3.62 x 10^6 N
(B) Gravitational PE= G M m / r
= 2.457 x 10^13 J
(a) g = G M / r^2 = 8.64 m/s^2
W = m g = 688.4 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.