Two objects push on each other. The first object has a mass 30.0 kg and it accel
ID: 1790273 • Letter: T
Question
Two objects push on each other. The first object has a mass 30.0 kg and it accelerates at 2.00 m/s2 toward the east. The second object has a mass 10.0 kg. If no other forces are acting on the objects, what is the acceleration of the second object? Hint: from numbers you see “Pushing Force” is constant Two objects push on each other. The first object has a mass 30.0 kg and it accelerates at 2.00 m/s2 toward the east. The second object has a mass 10.0 kg. If no other forces are acting on the objects, what is the acceleration of the second object? Hint: from numbers you see “Pushing Force” is constantExplanation / Answer
pushing force exerted by second object on first object F21 = m1*a1 = 30*2 = 60 N
from newtons's third law F21 + F12 = 0
F12 = -F21 = -60 N
from newtons second law Fnet = m*a
F21 = m2*a2
-60 = 10*a2
a2 = -6 m/s^2 toward west
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.