A hose lying on the ground shoots a stream of water upward at an angle of 40 deg
ID: 1790754 • Letter: A
Question
A hose lying on the ground shoots a stream of water upward at an angle of 40 degrees above the horizontal. The speed of the water is 20 m/s as it leaves the hose. (d and e are the ones we having the most difficulty solving). Thanks
a. What is the time it takes for the water to hit the ground. t = s
b. What is the horizontal displacement of the water? dx = m
c. How long will it take the water to be displaced 8 meters in the horizontal direction? t = s
d. How high will the water be after the horizontal displacement of 8 m in part c. dy = m
e. How high up will it strike a wall which is 8 m away? dy = m
Explanation / Answer
Horizontal component of the velocity, Vx = 20*cos40 = 15.3 m/s
Vertical component of the velocity, Vy = 20*sin40 = 12.9 m/s
(a) Time taken by the water to hit the ground, T = (2*Vy) / g = (2*12.9) / 9.81 = 2.62 s
(b) Horizontal displacement of the water = Vx*T = 15.3*2.62 = 40.09 m
(c) Time taken in the 8 meter horizontal displacement = 8 / 15.3 = 0.52 s
(d) use the expression -
s = ut + (1/2)gt^2 = 12.9*0.52 - 0.5*9.81*0.52^2 = 6.71 - 1.33 = 5.38 m
(e) The answer is the same as (d) means 5.38 m.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.