A wooden Board 4.00m long and having a mass 20.0kg rests on two pivots, one at t
ID: 1790824 • Letter: A
Question
A wooden Board 4.00m long and having a mass 20.0kg rests on two pivots, one at the left end and a second 1.00m from the right end. a) calculate the weight of the wooden board b) based on the definition of the torque, what is the net torque on the wooden board c) calculate the torque on the board due to the weight of the wooden board about the left end d)determine the torque on the board due to the force exerted by the right pivot about the left end e)calculate the magnitude of the force exerted on the board by the right pivot
Explanation / Answer
(a) weight of board, w = m g = 20 x 9.81 = 196.2 N
(b) Net torque = 0 (for equilibrium)
(c) t1 = r x F = 4/2 x 196.2 =392.4 N m clockwise
(d) net torque = t1 - t2 = 0
t2 = 392.4 N m counterlockwise
(e) 392.4 = 3 F
F = 130.8 N upward
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.