1. a) What is the speed at which a sphere descends through water if it has a den
ID: 1790934 • Letter: 1
Question
1. a) What is the speed at which a sphere descends through water if it has a density of 1000 kg/m^3? b) Calculate the speed at which a ball bearing with a density of 5000 kg/m^3 and a diameter of 1.0 cm falls through a medium of olive oil with a viscosity of mu= 0.030 Pa-s. The density of olive oil is 1300 kg/m^3. c) An airplane wing has a dimension of about 10m. At take off speed, an airplane will have a speed of about 65 m/s. Assuming that air has the viscosity of water (a gross overestimate), what is the Reynolds number of flow over its wing?
Explanation / Answer
terminal speed of an object of density rho in medium of density rho' is given by
Vt = sqroot(4gd(rho - rho')/3Cd(rho))
where for s spherical opbject
Cd = 24*mu/rho*d*V
a. given rho = 1000 kg/m^3 = rho'
hence
Vt = 0 m/s
b. rho = 5000 kg/m^3
d = 0.01 m
mu = 0.03 Pa-s
rho' = 1300 kg/m^3
so, Cd = 24*0.03/1300*0.01*Vt = 0.0553846/Vt
hence
sqroot(Vt) = sqroot(4*9.81*0.01*(5000 - 1300)/3*0.0553846*1300)
Vt = 6.7216 m/s
c. for an airplane wing, d = 10 m
v = 65 m/s
mu = viscosity of air = viscosity of water = 8.9*10^-4 Pa s
hence
R = rho*d*V/mu = 1000*10*65/8.9*10^-4 = 730337078.6516
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.