A conducting bar of length f moves to the right on two frictionless rails as sho
ID: 1790952 • Letter: A
Question
A conducting bar of length f moves to the right on two frictionless rails as shown in the figure below A uniform magnetic field directed into the page has a magnitude of 330 T. Assume R-9.10 and 0.320 m Bin xXXxXXx (a) At what constant speed should the bar move to produce an 8.40-mA current in the resistor? m/s (b) What is the direction of the induced current? clockwise O counterclockwise into the page O out of the page (c) At what rate is energy delivered to the resistor? (d) Explain the origin of the energy being delivered to the resistor.Explanation / Answer
a)
I=V/R where V=BLv
Therefore I=BLv/R
Then v=IR/BL
I=8.4mA=0.0084A
R=9.10 ohms
B=0.330T
L=0.320m
so v=(0.0084*9.10)/(0.330*0.32)= 0.724m/s
c)
rate at which energy delivered is
E=I^2R=(0.0084^2)*9.10 = 6.42*10^-4W = 0.642mW
d) Origin of energy being delivered to resistor is from magnetic field.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.