Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chapter 10, Problem 051 In the figure, block 1 has mass m= 469 g, block 2 has ma

ID: 1791020 • Letter: C

Question

Chapter 10, Problem 051 In the figure, block 1 has mass m= 469 g, block 2 has mass m2 = 525 9, and the pulley is on a frictionless horizontal axle and has radius R = 4.84 cm. When released from rest, block 2 falls 72.2 cm in 5.41 s without the cord slipping on the pulley, (a) What is the magnitude of the acceleration of the blocks? What are (b) tension T2 (the tension force on the block 2) and (c) tension 1 (the tension force on the block 1)? (d) What is the magnitude of the pulley's angular acceleration? (e) what is its rotational inertia? Caution: Try to avoid rounding off answers along the way to the solution. Use g = 9.81 m/s2. (a) Number Units (b) Number Units (C) Number Units (d) Number Units (e) Number Units

Explanation / Answer

(A) d = v0 t + a t^2 /2

0.722 = 0 + a(5.41^2) /2

a = 0.049 m/s^2

(B) m2 g - T2 = m2 a

T2 = 0.525(9.81-0.049) = 5.124 N


(C) T1 - m1 g = m1 a

T1 = (0.469) (9.81 + 0.049) = 4.624 N

(d) alpha = a / R = 1.01 rad/s^2


(e) Net torque = I alpha

0.0484 (T2 - T1) = I (1.01)

I = 0.024 kg m^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote