A circular area with a radius of 6.30 cm lies in the x-y plane. Part A What is t
ID: 1791133 • Letter: A
Question
A circular area with a radius of 6.30 cm lies in the x-y plane.
Part A
What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.222 T that points in the +z direction?
Part B
What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.222 T that points at an angle of 53.3 from the +z direction?
Part C
What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.222 T that points in the +y direction?
Explanation / Answer
a) flux = BAcos(theta)
flux = 0.222*3.14*0.063^2 = 0.0028 Tm^2
b) flux = 0.222*3.14*0.063^2cos(53.3) = 0.0016 Tm^2
c) here theta is 90
so flux is zero
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.