Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Light of wavelength = 530 nm is incident upon two thin slits that are separated

ID: 1791274 • Letter: L

Question

Light of wavelength = 530 nm is incident upon two thin slits that are separated by a distance d = 25 m. The light hits a screen L = 1.7 m from the screen. It is observed that at a point y = 3.5 mm from the central maximum the intensity of the light is I = 85 W/m2.

(10%) Problem 6: Light of wavelength = 530 nm is incident upon two thin slits that are separated by a distance d = 25 um. The light hits a screen L = 1.7 m from the screen. It is observed that at a point y = 3.5 mm from the central maximum the intensity of the light is 1-85 W/m 2 33% Part (a) Write an equation for the phase shift between the light from the two slits at the observation point in terms of the given variables Grade Summary Deductions Potential 0% 100% 789HOME Submissions Attempts remaining: 3 % per attempt) detailed view 1|2|3| 0 END BACKSPACEDEL CLEAR Submit Hint I give up! Hints: 2% deduction per hint. Hints remaining: 4 Feedback: 2% deduction per feedback 33% Part (b) For the given data, what is the phase shift, in radians, between the light from the two slits at the observation point? - 33% Part (c) What is the intensity of the light at the two slits (10) in watts per square meter?

Explanation / Answer

a) path difference = d * sin theta

path difference = d * [y / L]

phi = (2 pi d / lambda ) * (y / L)

b) phase shift = (2 pi * 25 * 10-6 * 3.5 * 10-3) / ( 530 * 10-9 * 1.7)

= 0.610 rad

c) I = I0* cos2(phi/2)

= 85* cos2(0.610 / 2)

= 84.99 W/m2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote