19. A CONSTANT force acts on an object and increases its kinetic energy, by 24 J
ID: 1791457 • Letter: 1
Question
19. A CONSTANT force acts on an object and increases its kinetic energy, by 24 J. The object moves from (7i-8j+4k)m to (11i-5j+4k) m. The net force acting on the object is equal to (Fxi4j+5 k) N. What is Fx, in N. b.-4 c. 4 d. 3 20. As shown in the figure, a block is pushed up against a vertical wall by a force 20 N. The force is at an angle of 40 degrees from horizontal. The coefficient of static friction between the block and the wall is 0.50. Find the maximum mass, in kg, that the force can prevent from sliding down. a. Infinite b. 0.92 c. 2.1 d. 0.52 e. 10Explanation / Answer
By work energy theorem,
Net work done by the conservative forces on the body= change in kinetic energy
So work done =24J
Now also
Work done is
F.s
So
W=F(11-7)+4(-5-(-8))+5(4-4)
24=4F+12
4F=12
F=3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.