A wooden block of volume 5.22 x 10-4 m3 floats in water, and a small steel objec
ID: 1791523 • Letter: A
Question
A wooden block of volume 5.22 x 10-4 m3 floats in water, and a small steel object of mass m is placed on top of the block. when m = 0.320 kg, the system is in equilibrium and the top of the wooden block is at the level of the water. (Take the density of steel to be 8 g/cm3.) (a) What is the density of the wood? kg/m3 (b) What happens to the block when the steel object is replaced by an object whose mass is less than 0.320 kg? O The block will float higher in the water. O The position of the block will remain unchanged O The block will sink slightly. O The block will sink to the bottom. (c) What happens to the block when the steel object is replaced by an object whose mass is 0.390 kg? O The block will float higher in the water. O The position of the block will remain unchanged O The block will sink slightly. O The block will sink to the bottom.Explanation / Answer
Volume of water displaced = Volume of the wooden block
Weight of water displaced = mass of water displaced * g
= volume of water displaced * density of water * g
= 5.22 x 10^-4 * 1000 * g
= 0.522g
Therefore
buoyant force = weight of water displaced = 0.522g
This buoyant force balances the weight of the wooden block and the weight of the steel object.
So
Mg + mg = 0.522g
where M is the mass of the wooden block
or M + m = 0.522
or M = 0.522 - 0.320 = 0.202 kg
Density of wood = Mass / volume = 0.202 / (5.22 x 10^-4)
= 386.97 kg/m^3
b)
The block will float higher in water.
c)
The block will sink to the bottom.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.