Edit View History @ O .-\' 15%OD Mon 10:03 PM Kenmo Mashering Phyics-2017 Fal Ge
ID: 1791739 • Letter: E
Question
Edit View History @ O .-' 15%OD Mon 10:03 PM Kenmo Mashering Phyics-2017 Fal General Pthysics 1 SEc.03 H Problem 7 31 e previcus 10 of 14I n Problem 7.31 Part A A bal of mass 0.310 kg that is moving with a speed of 5.7 1n/s collides head-on and elasticaly with another ball inilialy at rest. Immediabely aher he colision, the incoming ball bounces backward with a speed of 3.7 m/s Calculate the velocity of the target ball after the collision Express your answer to two significant figures and include the appropriate units eValue Units My Answers Give Up Part B Calculate the mass of the target bal Express your answer to two significant figures and include the appropriabe units. y Answers Give Up 80 4Explanation / Answer
m1=0.310
V1i=5.7 m/s
V1f=-3.7 m/s
V2i=0
V2f=?
m2=?
(a) using the law of conservation of momentum
m1v1i+m2v2i= m1vif+m2v2f
0.310 (5.7 )+0=0.310(-3.7)+ m2 V2f
m2v2f= 2.914--------------(1)
now in an elastic collison, relative velocity before collision= relative velocity after collision
5.7-0= V2f- (-3.7)
V2f= 2 m/s
(b) now we plugin value of v2f in equation 1
2.914=(2) m2
m2=1.457 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.