10) Suppose a 5,000 kg train car is costing along a straight, flat track at a co
ID: 1791815 • Letter: 1
Question
10) Suppose a 5,000 kg train car is costing along a straight, flat track at a constant speed of 20 m/s If as it passes underneath a cliff a boulder of mass 4000 kg falls straight down, landing on top of the train car and sticking to it, how much work must the train's engine do in order to get the train car and boulder back up to a speed of 20 m/s? If the train does so in 400 s, what is the power output of the train's engine? (Hint: ignore everything happening in the middle. Find the initial total energy of the train car and boulder, then find the total final energy once they're both up to speed, the difference between these two energies is the work which must be done!)Explanation / Answer
here,
mass of train car , m1 = 5000 kg
mass of boulder , m2 = 4000 kg
constant speed , v = 20 m/s
a)
the work done required by the engine, W = change in kinetic energy
W = 0.5 * v^2 * ( (m1 + m2) - m1 )
W = 0.5 * 20^2 * 4000 J
W = 8 * 10^5 J
b)
time taken , t = 400 s
the average power output , P = W/t
P = 8 * 10^5 /400 = 2 * 10^3 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.