A current of 11.0 mA is maintained in a single circular loop of 4.00 m circumfer
ID: 1792075 • Letter: A
Question
A current of 11.0 mA is maintained in a single circular loop of 4.00 m circumference. A magnetic field of 0.840 T is directed paralel to the plane of the loop (a) Calculate the magnetic moment of the loop If you know the circumference of a circle, how do you find the area? ma-m2 (b) What is the magnitude of the torque exerted by the magnetic field on the loop? mN m Need Help?Read ltWatch It +015 points | Previous Answers SerPSET9 29.P.056 My Notes Ask You A cyclotron is sometimes used for carbon dating. Carbon-14 and carbon-12 ions are obtained from a sample of the material to be dated and are accelerated in the cyclotron. If the cyclotron has a magnetic field of magnitude 2.00 T, what is the difference in cyclotron frequencies for the two ions? Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. kHzExplanation / Answer
a)
Let us first find radius of the loop,
Circumference = 2r = 4.00
r= 4.00/2 = 0.64m
Magnetic moment = = IA = Ir2 = 11mA*3.14*(0.64m)^2 = 4.5mA.m^2
b)
Torque = B = 4.5mA.m^2*0.840T = 3.78 mN.m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.