Two blocks are connected by a string that passes over a massless, frictionless p
ID: 1792203 • Letter: T
Question
Two blocks are connected by a string that passes over a massless, frictionless pulley, as shown in the figure. Block A, with a mass mA- 3.00 kg, rests on a ramp measuring 3.0 m vertically and 4.0 m horizontally. Block B hangs vertically below the pulley. Note that you can solve this exercise entirely using forces and the constant-acceleration equations, but see if you can apply energy ideas instead. Use g 10 m/s2. When the system is released from rest, block A accelerates up the slope and block B accelerates straight down. When block B has fallen through a height h2.0 m, its speed is v 4.00 m/s that you can solve this A 3.0m -4.0 m-+ (a) Assuming that no friction is acting on block A, what is the mass of block B? 5.11 x kg (b) If, instead, there is friction acting on block A, with a coefficient of kinetic friction of 5/8, what is the mass of block B? kgExplanation / Answer
a] By third equation of motion, a = v^2/2s = 4^2/(2*2) = 4 m/s^2
Tension T = mA a + mA g *3/5
= 3*4 + 3*10*3/5 = 30 N,
mBg - T = mB a
10mB = T+ 4mB
6 mB = 30
mB = 5 kg answer
b] Tension T = mA a + mA g *3/5 + u mA g *4/5
= 3*4 + 3*10*3/5+ 5/8*3*10*4/5 = 45 N
mBg - T = mB a
10mB = T+ 4mB
6 mB = 45
mB = 7.5 kg answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.