Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Answer #2 by showing ALL your work. Make sure to put units in each step. Don’t f

ID: 1792419 • Letter: A

Question

Answer #2 by showing ALL your work. Make sure to put units in each step. Don’t forget to circle the answer. Be sure that I can see al the work and it’s not cut off when the picture is uploaded.

2. (15 points) A mover slides a dresser up a 35° ramp to the loading dock 2 m above the ground. The dresser moves at a constant speed of 0.5 m/sec and the mass of the dresser totals 50 kg. There is a coefficient of friction of 0.20 between the dresser and the ramp. (a) What is the total work done on the dresser? (b) What is the force exerted by the mover? (c) What is the work done by gravity? (d) What is the work done by the normal force? (e) What is the work done by friction?

Explanation / Answer

2)


(a)

total work = change in KE

work = (1/2)*m*(vf^2 - vi^2)

given initial speed = final speed = 0.5 m/s


work = 0    <<<<---------------ANSWER

==============================

b)

acceleration a = rate of change in speed = 0

from newtons second law

Fnet = m*a


F - Fg - fk = 0


F = Fg + fk


F = m*g*sintheta + uk*m*g*costheta

F = (50*9.8*sin35) + (0.2*50*9.8*cos35)


F = 361.33 N    <<<<<<------ANSWER


====================

(c)

work done by gravity


Wg = -dU = ui - uf

Wg = 0 - m*g*h


Wg = -50*9.8*2


Wg = -980 J   <<<<<<------ANSWER

===================

d)

work done by friction


Wf = fk*L*cos180


Wf = -uk*m*g*cos35*L*cos180


L = length of the ramp = h/sintheta = 2/sin35

Wf = -0.2*50*9.8*2/tan35

Wf = -280 J    <<<<<<------ANSWER

==========================


d)


normal force is perpendicualr to the motion of body

Wn = Fn*L*cos90

Wn = 0 <<<<<<------ANSWER

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote