Question 27 of 37 Map University Physics ten Tauck presented by Sapling Learning
ID: 1792489 • Letter: Q
Question
Question 27 of 37 Map University Physics ten Tauck presented by Sapling Learning In a ballistic pendulum experiment, a small marble is fired into a cup attached to the end of a pendulum. If the mass of the marble is 0.0225 kg and the mass of the pendulum is 0.250 kg, how high will the pendulunm swing if the marble has an initial speed of 5.85 m/s? Assume that the mass of the pendulum is concentrated at its end so that linear momentum is conserved during this collision Number Previous 8) Give Up & View Solution e Check Answer-Next Exit HintExplanation / Answer
Impulse I = mm*Vm = 0.0225*5.85 = 0.131625 kgm/sec or Nsec
cup vel. Vc = I/(mm+mc) = 0.131625/(0.0225+0.250) = 0.483 m/sec
h = Vc^2/2g = 0.483^2/19.62 = 0.01189 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.