A laboratory electromagnet produces a magnetic Seld of magnitude 1.49 T. A proto
ID: 1792636 • Letter: A
Question
A laboratory electromagnet produces a magnetic Seld of magnitude 1.49 T. A proton moves through this field with a speed of 6.58 x 10 m/s (a) Find the magnitude of the maximom magnetic force that could be exerted on the proton (b) What is the magnitude of the maximum acceleration of the proton? m/s (c) Would the field exert the same magnetic force on an electron moving through the field with the same speed? (Assume that the electron is moving in the same direction as the proton.) O Yes This answer has not been gaded yetExplanation / Answer
We know that,
Charge on proton = +1.60 * 10^-19 Coulombs
Mass of proton = 1.67265 * 10^-27 kg
Charge on electron = -1.60 * 10^-19 Coulombs
Mass of electron = 9.11 * 10^-31 kg
a] Magnetic force = charge * velocity * magnetic field
= +1.60 * 10^-19 * 6.58 * 10^6 * 1.49 T
= 1.57 * 10^-12 N
b] Force = mass * acceleration
a = Force/ mass
= 1.57*10^-12/(1.67265*10^-27)
= 9.386 * 10^14 m/s^2
c] Because the charge of the electron is negative, the force that the magnetic field exerts on the electron will be in the opposite direction.
Magnetic force = -1.57 * 10^-12 N
d] Force = mass * acceleration
a = F/m
= -1.57*10^-12/(9.11*10^-31)
= -1.723 * 10^18 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.