A billiard player shoots a ball with an initial speed of 1.5 m/s. It strikes ano
ID: 1792649 • Letter: A
Question
A billiard player shoots a ball with an initial speed of 1.5 m/s. It strikes another billiard ball and moves off at an angle of 75.4° from its original path. The target ball was initially stationary. Assume an elastic collision and neglect effects of friction. What is the component of velocity of the second ball perpendicular to the initial direction of the first ball? (Assume that the first ball is initially travelling in the positive i and deflects such that it has a non-negative j velocity component after the collision. )
Explanation / Answer
Let the y component of final velocity of first ball be v1y and second ball be v2y, and corresponding x components be v1x and v2x.
Since there was no y component of momentum initially, v1y = -v2y
and v1x = v1y / tan 75.4 degree = 0.2605 v1y
v2x = u - v1x = 1.5 - 0.2605 v1y.
since collision is elastic,
0.5 m u^2 = 0.5 mv1^2 + 0.5 mv2^2
1.5^2 = [v1y ^2 + (0.2605 v1y)^2] + [(-v1y)^2 + (1.5 - 0.2605 v1y)^2]
v1y = 0.366
v2y = -0.366 m/s answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.