You are designing the section of a roller coaster ride shown in the figure. Prev
ID: 1792650 • Letter: Y
Question
You are designing the section of a roller coaster ride shown in the figure. Previous sections of the ride give the train a speed of 14.9 m/s at the top of the incline, which is 35.5 m above the ground. As any good engineer would, you begin your design with safety in mind. Your local government's safety regulations state that the riders' centripetal acceleration should be no more than n = 1.85 g at the top of the hump and no more than N = 5.13 g at the bottom of the loop. For this initial phase of your design, you decide to ignore the effects of friction and air resistance.
What is the minimum radius you can use for the semi-circular hump? What is the minimum radius you can use for the vertical loop?
Explanation / Answer
at the top of hump :
v2hump = aRhump = 1.85 x 9.8 Rhump = 18.13 Rhump
using conservation of energy at top of incline and top of hump
mgH + (0.5) m v2 = mgRhump + (0.5) m v2hump
gH + (0.5) v2 = gRhump + (0.5) v2hump
(9.8) (35.5) + (0.5) (14.9)2 = (9.8) Rhump + (0.5) (18.13) Rhump
Rhump = 24.3 m
at the bottom of the loop :
v2loop = aRloop = 5.13 x 9.8 Rloop = 50.3 Rloop
using conservation of energy at top of incline and top of hump
mgH + (0.5) m v2 = (0.5) m v2loop
gH + (0.5) v2 = (0.5) v2loop
(9.8) (35.5) + (0.5) (14.9)2 = (0.5) (50.3) Rloop
Rloop = 18.25 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.