certain instant the worker holds the beam momentarily at rest with one end a dis
ID: 1793023 • Letter: C
Question
certain instant the worker holds the beam momentarily at rest with one end a distance d = 1.27 m above the floor, as shown in the figure, by exerting a force P on the beam. (a) What is the magnitude of P ? (b) What is the magnitude of the (net) force of the floor on the beam? (c) What is the minimum value the coefficient of static friction between beam and floor can have in order for the beam not to slip at this instant? A construction worker attempts to lift a uniform beam off the floor and raise it to a vertical position. The beam is 2.47 m long and weighs 598 N. At a UnitsT N (a) Numbef 256.3 (b) Number T378.05 (c) NumbeT 349 no UnitsT This answer has no unitsExplanation / Answer
P = 256.3
Using force balance:
Fnet)y = 0
N + P*sin A - W = 0
N = W - P*sin A
sin A = [sqrt (L^2 - d^2)]/L = [sqrt (2.47^2 - 1.27^2)]/2.47 = 0.857
W = 598 N
N = 598 - 256.3*0.857 = 378.35 N
Please check the answer and let me know.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.