The coefficient of performance of a refrigerator is 5.4. The compressor uses 20
ID: 1793051 • Letter: T
Question
The coefficient of performance of a refrigerator is 5.4. The compressor uses 20 J of energy per cycle How much heat exhausted per cycle? If hi reservoir temperature is 25 what is the lowest temperature of the cold reservoir The coefficient of performance of a refrigerator is 5.4. The compressor uses 20 J of energy per cycle How much heat exhausted per cycle? If hi reservoir temperature is 25 what is the lowest temperature of the cold reservoir How much heat exhausted per cycle? If hi reservoir temperature is 25 what is the lowest temperature of the cold reservoirExplanation / Answer
here,
coefficient of performance , COP = 5.4
Qh = 20 J
let the heat exhausted be Qc
COP = Qh/(Qh -Qc)
5.4 = 20/( 20 - Qc)
Qc = 16.3 J
the heat exhausted is 16.3 J
the high temprature , Th = 25 degree C
let the cold reservoir be Tc
Th /(Th - Tc) = COP
25 /( 25 - Tc) = 5.4
Tc = 20.4 degree C
the cold reservior temprature is 20.4 degree C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.