A particle moves along the x axis. It is initially at the position 0.280 m, movi
ID: 1793133 • Letter: A
Question
A particle moves along the x axis. It is initially at the position 0.280 m, moving with velocity 0.210 m/s and acceleration 0.310 m/s2. Suppose it moves with constant acceleration for 4.50 s.
(a) Find its position at the end of this time interval.
(b) Find its velocity at the end of this time interval.
Next, assume it moves with simple harmonic motion for 4.50 s and
x = 0
is its equilibrium position. (Assume that the velocity and acceleration is the same as in parts (a) and (b).)
(c) Find its position at the end of this time interval.
(d) Find its velocity at the end of this time interval.
Explanation / Answer
given a particle moves in x direction
xi = 0.28 m
vi = 0.210 m/s
ai = -0.310 m/s/s
ti = 4.5 s
a. xf =xi + vi*ti + 0.5*ai*ti^2
xf = 0.28 + 0.210*4.5 - 0.5*0.310*4.5^2
xf = -1.91375 m
b. vf = vi + ai*ti
vf = 0.210 - 0.310*4.5
vf = -1.185 m/s
c. now,
a = -0.310 m/s/s
for x = 0.28 m
hence
ma = -kx
k/m = -a/x = 0.310/0.28 = 1.1071428
w = sqroot(k/m) = 1.0522 rad/s
hence
the equaiton of motion is
x = Asin(wt + phi)
at t= 0
0.28 = Asin(phi)
0.210 = Awcos(phi)
(0.28)^2/A^2 + 0.210^2/A^2*1.0522^2 = 1
A = 0.34385
hence
0.28 = 0.34385sin(phi)
phi = 54.519 deg
hence
x = 0.34385sin(1.0522t + 54.519 deg)
at t = 4.5 s
x= -0.19322864 m
d. v = 0.299268 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.