A 9.47 kg particle is subjected to only conservative forces and its potential en
ID: 1793324 • Letter: A
Question
A 9.47 kg particle is subjected to only conservative forces and its potential energy diagram is shown below Use the diagram to find the maximum velocity of the particle between points G and K. At point D the particle has a speed of 13.7 m/s 1100 900 800 700 Potential Energy (J)800 500 300 200 100 0 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100 110 120 130 140 150 160 170 180 190 200 x position (m) Between points G and K, at what location is the particle moving the fastest? H O The particle is moving at the same speed at all of the points listed here SCROLL DOWN FOR MOREExplanation / Answer
at D, PE = 200 J
KE = 9.47 x 13.7^2 /2 = 888.7 J
total energy = PE + KE = 1088.7 J
so velocity will be maximum when PE is minium.
that is at point J.
Ans: J
at this point, PE = 100 J
KE = 1088.7 - 100 = 988.7 J
988.7 = 9.47 v^2 / 2
v = 14.45 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.