A horizontal spring of elastic constant k-60N/cm is compressed by 10 cm then rel
ID: 1793582 • Letter: A
Question
A horizontal spring of elastic constant k-60N/cm is compressed by 10 cm then released. As it un-compresses the spring pushes on a block of mass m=0.5 kg overa frictionless horizontal table. The mass loses contact with the spring as the spring reaches its natural length. As it continues on its path the mass collides head- on and elastically with a second mass of 6kg initially at rest. If the 0.5 kg mass would bounce back, it would go towards the spring. If that is the case by how much will the mass compress the spring?Explanation / Answer
Spring constatnt=60N/cm=6000N/m
compression in spring=10cm=0.1m
Initial energy stored in spring=0.5*6000*0.12=30 Joules
This is the enrgy imparted to the 0.5 kg block
Let velocity of block be v
0.5*0.5*v2=30
v=10.95 m/s
The speed of 0.5kg after elastic collision can be determined by momentum conseravtion and kinetic energy conservation
Initial momentum of system = 0.5*10.95=5.475 kg-m/s
Let final speeds of 0.5kg and 6 kg blocks be v1 and v2
From momentum conservation, 5.475=0.5v1+6v2
Or, 10.95 = v1+12v2 (i)
from kinetic energy conservation,
0.5*0.5*10.952=0.5*0.5*v12+0.5*6*v22
Or, 119.9025=v12+12v22 (ii)
From (i), v1=10.95-12v2
Substituting this in (ii),we get
119.9025=(10.95-12v2)2+12v22
Or, 119.9025=119.9025-262.8v2+144v22+12v22
156v22-262.8v2 =0
v2(156v2-262.8)=0
v2=0 is not possible
v2=262.8/156=1.685 m/s
v1 = 10.95-(12*1.685)=-9.27 m/s
The 0.5kg block bounces back with a speed of 9.27 m/s
Let the compression of spring be x
0.5*6000*x2=0.5*0.5*9.272
x= 0.0846 m=8.46cm
Answer is 8.46 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.