A large horizontal circular platform (M=106.9 kg, r=3.17 m) rotates about a fric
ID: 1793636 • Letter: A
Question
A large horizontal circular platform (M=106.9 kg, r=3.17 m) rotates about a frictionless vertical axle. A student (m=79.66 kg) walks slowly from the rim of the platform toward the center. The angular velocity of the system is 3.22 rad/s when the student is at the rim.
a. Find the moment of inertia of platform through the center with respect to the z-axis.
b. Find the moment of inertia of the student about the center axis (while standing at the rim) of the platform.
c. Find the moment of inertia of the student about the center axis while the student is standing 1.01 m from the center of the platform.
d. Find the angular speed when the student is 1.01 m from the center of the platform.
Explanation / Answer
here,
mass of plateform , M = 106.9 kg
r = 3.17 m
mass of student , m = 79.66 kg
angular speed , w = 3.22 rad
a)
the moment of inertia of platform through the center with respect to the z-axis , I1 = 0.5 * M * r^2
I1 = 0.5 * 106.9 * 3.17^2 kg.m^2
I1 = 537.1 kg.m^2
b)
the moment of inertia of the student about the center axis (while standing at the rim) of the platform , I2 = m * r^2
I2 = 79.66 * 3.17^2 kg.m^2
I2 = 800.5 kg.m^2
c)
the moment of inertia of the student about the center axis while the student is standing 1.01 m from the center of the platform , I3 = m * 1.01^2
I3 = 79.66 * 1.01^2 kg.m^2
I3 = 81.3 kg.m^2
d)
the angular speed when the student is 1.01 m from the center of the platform be w1
using conservation of angular momentum
(I1 + I2) * 3.22 = ( I1 + I3) * w1
( 537.1 + 800.5) * 3.22 = ( 537.1 + 81.3) * w1
solving for w1
w1 = 6.96 rad/s
the final angular speed is 6.96 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.