QUESTION 6 Figure 3.1 A projectile is fired from the origin (at y-0 m) as shown
ID: 1793759 • Letter: Q
Question
QUESTION 6 Figure 3.1 A projectile is fired from the origin (at y-0 m) as shown in Figure 3.1. The initial velocity components are Vox -650 m/s and Voy 43 m/s. The projectile reaches maximum height at point P, then it falls and strikes the ground at point Q. In Figure 3.1, the y-component of the acceleration of the shell at point P is closest to: +5 m/s +10m/s2 e zero 0-10 m/s 2 points S QUESTION 7 IfI weigh 741 N on Earth and 5320 N on the surface of a nearby planet, what is the acceleration due to gravity on that planet? 61.2 m/s2 70.4 m/sExplanation / Answer
6)
Ans: +10 m/s2
At the max height of the projectile, v = 0 but a is not zero. It equals the g.
7)
On Earth, g = 9.81 m/s2
So, mass = W/g = 771/9.81 = 75.54 kg
On the nearby planet, W = 5320 N
we know, W = mg
so: g = W/m = 5320/75.54 = 70.4 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.