For Questions 14 & 15, consider the following: A steam engine has a boiler where
ID: 1793768 • Letter: F
Question
For Questions 14 & 15, consider the following: A steam engine has a boiler where energy from the boiler changes water to steam to drive the piston. The boiler operates at a temperature of 500 K. The temperature of the exhaust is that of the outside air, 300 K. Assume this steam engine is an ideal, Carnot engine. 14.) What is the steam engine's efficiency? A.) 2096 B.) 40% C.) 60% D.) 80% E.) 100% 15.) If 3500 J of energy is supplied by the boiler, how much energy is exhausted to the outside? A.) 700J B.) 1400J C.) 2100J D.) 2800J E.) 3500JExplanation / Answer
Given , Th = 500 K , Tc = 300 K
Part A)Now efficiency of heat engine :
Efficiency (%) = ((Th - Tc)/Th)* 100
Efficiency (%) = ((500 - 300)/500) * 100
Efficiency (%) = 40%
Thus , answer) option B)
Part B) Given , Qh = 3500 J , efficiency = 0.4
Efficiency = (Qh - Qc)/Qh
0.4 = (3500 - Qc)/3500
1400 = 3500 - Qc
Qc = 2100 J
Thus, answer) option C)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.