Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

17. The efficiency of a 1000 MW nuclear power plant is 33%. That is, 2000 MW ofh

ID: 1793862 • Letter: 1

Question

17. The efficiency of a 1000 MW nuclear power plant is 33%. That is, 2000 MW ofheat energy is rejected for every 1000 MW of electrical power produced. If'a river of flow rate 1.0 x 108 kg/s is used to transport the excess heat away, what is the average temperature increase of the river? A.1.44"C B.0.96 C.0.83 D·0.35 E.0.48 F.024 18. A column of water 70 cm high supports a column of an unknown liquid as suggested in the figure. Assume that both liquids are at rest and that the density of water is 1000 kg/m3. Determine the density of the unknown liquid. 70 cm A. 3.9 × 102 kg/m 3 C. 2.6 × 103 kgm? E. 3.9 × 103 kg/m 3 B. 1.2 × 103 kg/m 3 D. 3.3 × 103 kg/m3 ok th

Explanation / Answer

17. Pout = 2000 MW  

Q = m c deltaT

2000 x 10^6 J = (1 x 10^6 kg) (4186) (deltaT)

deltaT = 0.48 deg C  

Ans(E)

18. rho g 0.70 = rho_water g 0.27


rho = 1000 x 0.27 / 0.70 = 3.9 x 10^2 kg/m^3

Ans(A)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote