Problem 9-3: The bar AB of mass m 10 kg and length L = 1 m is released from rest
ID: 1794092 • Letter: P
Question
Problem 9-3: The bar AB of mass m 10 kg and length L = 1 m is released from rest on the plane surfaces shown in the diagram with the angle =30°. The vertical surface is frictionless, while the coefficients of static and kinetic friction between the horizontal surface and the bar are 0.6 and Ax=0.5, respectively. Determine if the bar is in motion or not. If it is in motion, then determine the angular acceleration of the bar, and the surface normal forces applied on the bar at its endpoints A and B. Smooth AExplanation / Answer
normal force at B is nB
sum of the vertical forces is zero
nB-(m*g) = 0
nB = m*g = 10*9.81 = 98.1
maximum static frictional force = fs(max) = mu_s*nB = 0.6*98.1 = 58.86 N
normal force at A is nA = fs(max) = 58.86 N
kinetic frictional force is mu_k*nB = 0.5*98.1 = 49.05 N
Net torque acting on system is
(nA*1*sin(30))+(m*g*0.5*sin(30))
(58.86*1*sin(30)) - (10*9.81*0.5*cos(30)) = 13 which is not equal to zero
hence the bar is not rest it will be in motion
2) we know that torque is T = I*alpha
I is the moment of inertia = (1/12)*m*l^2 + (3m/16) = (1/12)*10*1^2 + (3*10/16) = 2.7 kg-m^2
alpha is the angular accelaration
but T = (fk*1*sin(30))-(m*g*0.5*sin(30)) = 2.7*alpha
(49.05*1*sin(30)) - (10*9.81*0.5*cos(30)) = 2.7*alpha
alpha = 6.65 rad/s^2
3) reaction at A is nA = fr =49.05 N
and reaction at B is nB = 10*9.81 = 98.1 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.