Problem 1 An electron is accelerated from rest in the plane of the page parallel
ID: 1794218 • Letter: P
Question
Problem 1 An electron is accelerated from rest in the plane of the page parallel to the page's long edge (bottom to top) by a potential difference of 400 V. The electron then enters a uniform magnetic field of magnitude 0.2 T directed into the page with its velocity perpendicular to the field. (a) What are the magnitude and direction of an electric field that will cause the electron to continue to move without being deflected? Ignore gravity. The electric field is now removed. (b) Calculate the radius of the electron's path in the magnetic fieldExplanation / Answer
given V = 400 V
electron accelerated from rest
hence final speed = u
0.5mu^2 = qV
u = 1.1859989*10^7 m/s
B = 0.2 T
a. the electric field to cancel the magnetic force is to the right
and
this is given by
qE = q*u*B
hence
E = uB = 2.371*10^6 V/m
b. radius of path = r
mv^2/r = qvB
r = mu/qB = 0.284 mm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.