Chapter 9 homework Fall 2017) My Notes Ask Your Teacher 0 -4 points Tipler 9 P.0
ID: 1794342 • Letter: C
Question
Chapter 9 homework Fall 2017) My Notes Ask Your Teacher 0 -4 points Tipler 9 P.067 soln A 1700-kg block is lifted at a constant speed of 14.0 cm/s by a steel cable that passes over a massless pulley to a motor-driven winch. The radius of the winch drum is 31 cm. m g (a) What is the magnitude of the force exerted by the cable? KN (b) What is the magnitude of the torque exerted by the cable on the winch drum? KN·m (c) What is the angular velocity of the winch drum? rad/s (d) What power must be developed by the motor to drive the winch drum? kw Submit Assignment Save Assignment ProgressExplanation / Answer
given
mass o f block m = 1700kg
contact speed v = 14 cm/s
the radius of wrinch drum r = 31cm
a) the force exterted by the cable F = mg
= 1700kg * 9.8 m/s^2 = 16.66 kN
b) the torque exerted by cable
= FX r = 16.66 kN * 0.31 m
= 5.16 kN m
C)
angular velocity of wrinch drum = v/r
= 0.14 m/s/ 0.31m
= 0.451 rad/s
d) power of the motor p =
=5.16 kN m * 0.451 rad/s = 2.327 KW
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.