8. (10 points) Stopping Distance. A car is traveling on a level road with speed
ID: 1794362 • Letter: 8
Question
8. (10 points) Stopping Distance. A car is traveling on a level road with speed v_0 at the instant when the brakes lock, so that the tires slide rather than roll. (a) Use the work- energy theorem to calculate the minimum stopping distance of the car in terms of v_0,g, and the coefficient of kinetic friction mu_k between the tires and the road. (b) By what factor would the minimum stopping distance change if (i) the coefficient of kinetic friction were doubled, or (ii) the initial speed were doubled, or (ii) both the coefficient of kinetic friction and the initial speed were doubled?Explanation / Answer
(a)
By work energy theorem,
W = change in KE
FS = change in KE = ½ * m*v0^2
Where F is the frictional force = u_k*m*g
S is the stopping distance
So, rearranging the eqn:
S = mv0^2/2*u_k*m*g
=> S = v0^2/(2*u_k*g)
(b)
(i)Now,
S’ = v0^2/(2*2u_k*g)
So
S’/S = 1/2
(ii) Here,
S’ = (2v0)^2/(2*u)k*g) = 4S
SO,
S’/S = 4
(iii)
Both conditions apply here, so simply multiply results of (i) and (ii)
S’/S = 4*1/2 = 2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.