A transparent photographic slide is placed in front of a converging lens with a
ID: 1794499 • Letter: A
Question
A transparent photographic slide is placed in front of a converging lens with a focal length of 2.31 cm. An image of the slide is formed 11.6 cm from the slide (a) How far is the lens from the slide if the image is real? (Enter your answers from smallest to largest starting with the first answer blank. Enter NONE in any remaining answer blanks.) 2.88439 Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. cm 9.24 Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calcu ation am out a termediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. cmExplanation / Answer
Given focal length f = 2.31 cm
let s------------> object distance
s'--------------> image distance
It is given s + s' = 11.6
we have 1/s + 1/s' = 1/f
1 / s + 1 / (11.6-s) = 1 / 2.31
we get object distance s = 3.1838 cm or
S = 8.4161 cm
These are the distances of lens from the slide
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.