A ballistic pendulum is a device that was used to measure the speeds v of bullet
ID: 1794667 • Letter: A
Question
A ballistic pendulum is a device that was used to measure the speeds v of bullets before electronic timing devices came along. It consists of a large block of wood, whose mass M is 5.4 kg. hanging from two long pairs of cords. A m=9.5g bullet is fired into the block, coming quickly to rest. The block + bullet then swing upward, their center of mass rising a vertical distance of h=6.3 cm before the pendulum comes momentarily to rest at the end of its arc.
How much is the energy lost once the pendulum gets to it the maximum height?
Explanation / Answer
Applying energy conservation to find speed of block after collision,
PEi + KEi = PEf+ KEf
0 + ( M + m) v^2 /2 = (M + m) g h + 0
v= sqrt(2 g h) = sqrt(2 x 9.8 x 0.063 )
v = 1.11 m/s
Applying momentum conservation,
(9.5 x 10^-3)v0 + (5.4 x 0) = (5.4 + 0.0095) (1.11)
v0 = 632.7 m/s
Ki = (9.5 x 10^-3) (632.7)^2 / 2
Ki = 1901.77 J
Kf = (5.4 +0.0095) (1.11^2) / 2
= 3.33 J
Energy lost = Ki - Kf = 1898 J ........ANs
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.