A river has a steady speed of 0.700 m/s. A student swims upstream a distance of
ID: 1795457 • Letter: A
Question
A river has a steady speed of 0.700 m/s. A student swims upstream a distance of 1.00 kim and swlms back to the starting point (a) If the student can swim at a speed of 1.45 m/s in still wates, how long does the trip take? (b) How much time Is required in still water for the same length swim (c) Intuitively, why does the swim take longer when there is current? This answer has not been graded yet Need Help? Rone n How long does it take an automobile traveling in the left lane of a highway at 50.0 km/h to overtake (become even with) another car that is traveling in the right lane at 250 km/h when the cars' frent bumpers are initiailly 115 m apart? Need Help? LwsExplanation / Answer
11) a) tup = 1000 / (1.45 - 0.700) = 1333.33 s
tdown= 1000 / (1.45 + 0.700) = 465.12 s
Total time = 1333 + 465 = 1.79 * 103 s = 1798 s
b) total time in still water t = d / v
= 2000 / 1.45 = 1.37 * 103 s = 1379 s
c) swim takes longer time when there is current because velocity of swimmer decreases
12) relative velocity = 50 - 25 = 25.0 km/h
t = d / v = 0.115 km / 25.0 km/h = 0.0046 h
= 16.56 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.