5. -11 points HRW9 32 P.O18 My Notes Ask Your The circuit in the figure below co
ID: 1795539 • Letter: 5
Question
5. -11 points HRW9 32 P.O18 My Notes Ask Your The circuit in the figure below consists of switch S, a 12.0 V ideal battery, a 16.0 M resistor, and an air-filled capacitor. The capacitor has parallel circular plates of radius 6.00 cm, separated by 3.00 mm. At time t 0, switch S is closed to begin charging the capacitor. The electric field between the plates is uniform. At t 250 us, what is the magnitude of the magnetic field within the capacitor, at radial distance 3.00 cm? Read the eBook Section 32-4 Displacement Current Submit Answer Progress Practice Another Version 6. 0 -12 points HRWO 32.P.019 My Notes Ask Your TeacherExplanation / Answer
Given
voltage V = 12 V
resistance of the resistor R = 16*106
radius of circular plates r = 6 cm = 0.06 m
seperation between plates d = 3 mm = 3*10-3 m
capacitance of the capacitor is
C = o A / d
= ( 8.85* 10 -12 ) ( *0.06 2 ) / ( 3*10 ^ -3 )
= 3.336 *10-11 F
time constant of the circuit is
= RC
= ( 16*106) (3.336*10-11 F)
=5.33*10-4 s
Displacement current
i = ( V / R ) ( e ^ - t / )
= ( 12 / 16*10 ^6 ) ( e - 2.5*10^-4 s / 5.33*10^ -4 s )
= 4.692*10 ^ -7 A
magnetic field with in the capacitor is
B = o i r / 2 R 2
= ( 4*10-7 ) ( 4.962*10-7 A ) ( 0.03) / 2 ( 0.06 ) 2
= 8.26*10-13 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.