a 220g ball os dropped from a height of 2.4 m, bounces on a hard floor,and rebou
ID: 1795578 • Letter: A
Question
a 220g ball os dropped from a height of 2.4 m, bounces on a hard floor,and rebounds to a height of 1.9 m ..1 Verizon 6:53 PM session.masteringphysics.com Problem 9.4 MasteringPhysics Problem 9.41 A 220 g ball is dropped from a height of 2.4 m, bounces on a hard floor, and rebounds to a height of 1.9 m max t (ms) 5 ms Q Tap image to zoom shows the impulse received from the floor Part A What maximum force does the floor exert on the ball? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Fmax= 1 Value Units Submit Give UpExplanation / Answer
Here , for the velocity of the ball
initial speed of ball before colliding , u = sqrt(2 * g *h)
u= sqrt(2 * 9.8 * 2.4)
u = 6.86 m/s
velocity after the collision
v =sqrt(2 * 9.8 * 1.9)
v = 6.102 m/s
Now, for the impulse
0.50 * Fmax * 5 * 10^-3 = 0.220 * (6.86 - (-6.102))
solving for Fmax
Fmax = 1140 N
the maximum force is 1140 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.