Long-term space missions require reclamation of the oxygen in the carbon dioxide
ID: 1795808 • Letter: L
Question
Long-term space missions require reclamation of the oxygen in the carbon dioxide exhaled by the crew. In one method of reclamation, 1.00 mol of carbon dioxide produces 1.00 mol of oxygen, with 1.00 mol of methane as a by-product. The methane is stored in a tank under pressure and is available to control the attitude of the spacecraft by controlled venting. A single astronaut exhales 1.20 kg of carbon dioxide each day. If the methane generated in the recycling of three astronauts' respiration during one week of flight is stored in an originally empty 130-L tank at
45.0°C,
what is the final pressure in the tank?
MPa
Explanation / Answer
amount of CO2 exhaled by 3 astronauts in one week is
= 1.22 X 3 X 7
= 25.62kg
molar mass of CO2 is 44 X 10-3 kg/mol
n = 25.62 / 44 X 10-3
n = 582.27 mole
using P V = n R T
P = n R T / V
V = 130 L = 130 X10-3
= 0.13 m3
P = 582.27 X 8.31 X ( 273 - 45 ) / 0.13
P = 8486271.72 Pa
P = 8.48627172 X 106 Pa
P = 8.48627172 MPa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.