A crate of mass 10.2 kg is pulled up a rough incline with an initial speed of 1.
ID: 1796052 • Letter: A
Question
A crate of mass 10.2 kg is pulled up a rough incline with an initial speed of 1.42 m/s. The pulling force is 104 N parallel to the incline, which makes an angle of 19.4° with the horizontal. The coefficient of kinetic friction is 0.400, and the crate is pulled 5.06 m (a) How much work is done by the gravitational force on the crate? (b) Determine the increase in internal energy of the crate-incline system owing to friction. c) How much work is done by the 104-N force on the crate? (d) What is the change in kinetic energy of the crate? (e) What is the speed of the crate after being pulled 5.06 m? m/sExplanation / Answer
(A) W = F.d = F d cos(theta)
Wg = m g L cos(90 + 19.4)
= 10.2 x 9.8 x 5.06 x sin19.4
= - 168 J
(B) f = uk N = uk m g cos19.4
Wf = - f.L = - 0.4 x 10.2 x 9.8 x cos19.4 x 5.06
Wf = - 190.83 J
increase in internal energy = 190.83 J
(C) W = 104 x 5.06 = 526.24 J
(D) change in KE = total work done
= 167.4 J
(e) 167.4 = 10.2 (v^2 - 1.42^2) / 2
v = 5.85 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.