What is the best possible coefficient of performance for a refrigerator that coo
ID: 1796357 • Letter: W
Question
What is the best possible coefficient of performance for a refrigerator that cools an environment at-13.0 °C and exhausts heat to another environment at 47.0 °C? Number 4.33 How much work in joules must be done for a heat transfer of 3.725 x10s J from the cold environment? Number 860277.14 What is the cost of doing this, if the work costs 10.5 cents per 3.60 x10s J (a kilowatt-hour)? Number 25.09 cents How many joules of heat transfer occurs into the warm environment? Number 1232777.136J IncorrectExplanation / Answer
a)
COP = Tc / (Th - Tc)
where,
Tc = 47 degree C = 320 K
Th = 260 K
COP = 260 / (320 - 260)
COP = 4.333
b)
W = Qc / COP
W = 1000 kcal / 4.333
W = 230.79 kcal
W = 860277.14 J
c)
cost = 230.79 kcal x (4186 J / 1 kcal) x ( 10.5 cent / 3.60 x 10^6)
cost = 2.82 cent
d)
W = Qh - Qc
Qh = W + Qc
Qh = 230.79 kcal + 1000 kcal
Qh = 1230.79 kcal
Qh = 1230.79 kcal x (4.186 kcal / 1 kcal)
Qh = 5152.1 kcal
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.