Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

3) Two long parallel guide wires of zero resistance, separated by a distance d=1

ID: 1796386 • Letter: 3

Question

3) Two long parallel guide wires of zero resistance, separated by a distance d=1m, are connected to a potential difference V = 3V, A bar of mass m=12g and resis- tance R-32 makes contact with these wires, and can slide along them without friction, always remaining perpendicular to the wires. An externally applied uni form magnetic field B=5T is perpendicular to the plane of the bar and the two wires. Find the velocity of the bar right after 2 seconds, assuming that the bar has an initial velocity of 1.2 m/s at time t-0.

Explanation / Answer

F = (V/R)LB = (3/3) x 1 x 5 = 5 N

F = ma

a = 5/0.012 = 5000/12 m/s2

v = u + at

v = 1.2 + (5000/12) x 2 = 1.2 + 5000/6 = 834.5333 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote