3.00 cm 5.50 cm (long sides 2 and 4) and A rectangular loop of dimensions e arou
ID: 1796414 • Letter: 3
Question
3.00 cm 5.50 cm (long sides 2 and 4) and A rectangular loop of dimensions e around the loop. A uniform magnetic field of magnitude 1.55 T on (toward the bottom of the page) as shown in the diagram. unter-clockwise, lies in the x-v plane and carries a constant current I = 600 mA in a points in the -y direction bottom of Side 4 +2 (Out of page) Side 1 Side 3 Side 2 Axis of zotation (a) What is magnitude and directio n of the magnetic force exerted on each side of the coil by the magnetic field? The direction of the force must be clear lpt ly and ul. (4 pts) unambiguously defined; drawing it on the diagram might be he (b) The loop is allowed to rotate about an axis parallel to the x-axis that passes through Side 2, as shown in the diagram. What is the magnitude of the net torque exerted on the loop by the magnetic field at the instant shown in the diagram? (4 pts) At the instant shown, the loop will rotate about side 2 such that side 4 (2 pts) i) moves out of the page (in the +z-direction) ii) moves into the page (in the-z-direction) ii) does not move (the loop does not rotate about side 2)Explanation / Answer
a) Force on side 1, F1 = B*I*w*sin(0)
= 0
Force on side 2, F2 = B*I*L*sin(90)
= 1.55*0.6*0.055
= 0.051 N
direction : -z
Force on side 3, F3 = B*I*w*sin(180)
= 0
Force on side 4, F4 = B*I*L*sin(90)
= 1.55*0.6*0.055
= 0.051 N
direction : +z
b) net Torque = F4*w
= 0.051*0.03
= 1.53*10^-3 N.m
c) i) moves out of the page
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.