An object is launched off a 30 meter tall cliff at an angle 30 degrees below the
ID: 1796646 • Letter: A
Question
An object is launched off a 30 meter tall cliff at an angle 30 degrees below the horizontal with an initial speed of 10.0 m/s. Determine first the x- and y- components of its initial velocity.
a. Position, as measured along the ground from the base of the cliff, at which the projectile is at a height of 15 m
Answer:________ m
b. Determine the y-component of the velocity of the projectile at the moment of impact.
y-component of velocity at moment of impact:
Answer:_________ m/s
Now find the speed of the projectile at the moment of impact using both the x-and y-components of its final velocity.
Speed of projectile at moment of impact:
Answer:________m/s
Explanation / Answer
the initial velocity is 10 and launched at 30 degrees below the horizontal. so the angle it makes with the vertical will be 60
the horizontal component will be 10 cos 60 = 5
vertical component will be 10 sin 60 = 8.66
y=vy t + 0.5 a t^2
t=3.04 sec
(d) x=vx t = 26.3 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.