Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Let R 1 = 1 K-ohms, R 2 = 10 K-ohms and C = 1 micro-farads. Further, assume the

ID: 1798226 • Letter: L

Question

Let R1 = 1 K-ohms, R2 = 10 K-ohms and C = 1 micro-farads. Further, assume the amplitude of the voltage source is 4 v (peak value).

Analytically calculate the responses v1(t) and v2(t) for the three different input cases for the two different measurements (total of six calculations).

Note for (i), you are finding the response to a constant source, assuming zero initial conditions.

For (ii) you should first find the analytical expression of the voltage source over one period and then the actual response is simply a sum of the periodic, delayed responses found over one period. You should use your results from (i) to do this. Let the period be 0.01 seconds.

For (iii) you are finding the sinusoidal steady-state response where the frequency is a variable (note that the angular frequency is w = 2pf), for different frequencies. Choose f = 5 Hz.

Explanation / Answer

refer to circuts analysis by hayat


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote